';

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym czy podologicznym – czy jesteś bezpieczny?

gabinet kosmetyczny skarzysko

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy udając się do salonu zdrowia i urody typu gabinet kosmetyczny czy gabinet podologiczny, jest się bezpiecznym na okoliczność zakażenia.

Informacji o tym udziela Ewa Sokołowska prowadząca Salon Zdrowia i Urody Podoskin w Akademii Holistycznej w Skarżysku-Kamiennej.

Zanim odpowiem na to pytanie, opowiem na czym polega dezynfekcja, sterylizacja itd. Dezynfekcja to nic innego jak usuwanie bakterii, wirusów czy grzybów za pomocą środków dezynfekujących. W każdym gabinecie powinno się dezynfekować nie tylko narzędzia, ale również meble, fotel oraz podłogę, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi/klientowi.

Skupię się nie co bardziej na narzędziach, ponieważ jeżeli nie są one sterylne to za ich pośrednictwem najłatwiej może dojść do zakażenia. Narzędzia dla każdego pacjenta/klienta powinny być sterylne i rozpakowane przy nim bezpośrednio przed zabiegiem. Aby jednak trafiły do szafki z narzędziami sterylnymi najpierw muszą przejść cały proces – zaczynając od mycia (myjka ultradźwiękowa), płukanie, suszenie, następnie pakowanie (torebki papierowo-foliowe), metkowanie (wskaźnik zmieni kolor), ułożenie wsadu w autoklawie i na końcu sam proces sterylizacji. Do tego celu wykorzystuje się autoklaw próżniowo-ciśnieniowy. Temperatura sterylizacji wynosi 134°C lub 121° C w zależności, co poddajemy sterylizacji.

Po zakończonym procesie datujemy każdą torebkę i podpisuje ją osoba, która przeprowadzała sterylizację. Każdy gabinet jest zobligowany do prowadzenia dokumentacji z procesów sterylizacji.

Tak więc odpowiadając na pytanie, czy jesteś bezpieczny w gabinecie kosmetycznym, odpowiedź brzmi „tak”, ponieważ większość gabinetów przeprowadza samodzielnie sterylizację albo ma podpisaną umowę z innym gabinetem. Ale mając świadomość, bądź czujny i dbaj o własne bezpieczeństwo.

Ewa Sokołowska

AH