';

Nowości w ofercie gabinety masażu i rehabilitacji – terapia FDM w dystorsji fałd

Nasza fizjoterapeutka i masażystka Kamila Romańczuk kontynuuje szkolenie FDM. Właśnie zaliczyła drugi moduł, na którym były omawiane dystorsje fałd.

Dystorsje fałd są odkształceniem powięzi powstałym w wyniku trakcji lub kompresji z komponentem rotacji, prowadząc do bólu zlokalizowanego głęboko w stawie.

Do dystorsji fałd ściśnięcia dochodzi najczęściej wskutek upadku, podczas którego następuje rotacyjne ściśnięcie torebki stawowej. Dolegliwości pacjenta w ciągu dnia stają się mniejsze, natomiast w nocy dolegliwości się nasilają. Każdy ruch lub pozycja która wywołuje kompresję przynosi im ulgę. Terapia tej dystorsji polega na manipulacjach kompresyjnych „odkręcających” niefizjologicznie pofałdowaną torebkę stawową.

Dystorsja typu rozciągnięcia następuje w wskutek gwałtownej, niekontrolowanej trakcji, w której dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia torebki stawowej z ich jednoczesną rotacją. Gdy fałdy wracają do pozycji wyjściowej, dochodzi do zaburzeń ich złożenia. Rozciąganie fałd jest bezbolesne w przeciwieństwie do ich ściskania.

Najważniejszym czynnikiem w wywiadzie jest aby pacjent umiał i potrafił opisać w jaki sposób i w jakiej pozycji doszło do upadku. Od tego będzie zależało czy zastosujemy element kompresji czy trakcji. Celem techniki korekcji fałd jest unormowanie ustawienia zaburzonych powięzi.

Zapraszamy do skorzystania z usługi w gabinecie masażu Kamili Romańczuk w Akademii Holistycznej.

Zakres usług gabinetu masaży, fizjoterapii i rehabilitacji: http://akademia-holistyczna.pl/gabinet-rehabilitacji/

AH