Zadzwoń do nas: 
Czynne: 
Pn-Pt: 08:00–22:00
So: 10:00–18:00
Nd: 10:00–14:00

Historia i idea Akademii Holistycznej.

Historia i idea Akademii Holistycznej

Początek Akademii Holistycznej przypada na rok 2009, chociaż idea oraz pomysł zrodził się w mojej głowie już dużo wcześniej. Pierwszy raz z terminem „holistyczny” zetknąłem się podczas moich studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Podczas jednego z wykładów z teorii sportu usłyszałem stwierdzenie, iż „trening sportowy powinien przebiegać holistycznie”. Doktor Tadeusz Ambroży z katedry teorii sportu opowiadał, iż należy rozwijać nie tylko sprawność motoryczną zawodnika, jego technikę, ale również inne płaszczyzny. Uświadomił nam, że równie ważny jest jego umysł oraz panowanie nad emocjami. Wtedy rozumiałem termin holizm jako aspekt sportowy.

Po uzyskaniu tytułu magistra wyjechałem do Stanów Zjednoczonych, aby doskonalić swoje umiejętności walki, podszkolić język angielski oraz oczywiście zarobić trochę pieniędzy. Podczas pobytu w stanie Illinois miałem okazje uczestniczyć w profesjonalnym treningu sportowym w różnych szkołach walki. Moją uwagę przykuły wielkie kluby fitness oraz siłownie. Trening i atmosfera w szkołach walki różniły się od tego co obserwowałem w klubach fitness, ale wszystkie te miejsca miały jeden wspólny cel – podnoszenie sprawności ruchowej człowieka. Wtedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie, że u nas w Polsce można zrobić coś podobnego. Po dwóch latach pobytu w Stanach zdobyłem spore doświadczenia z zakresu treningów, oraz metodyki z różnych klubów fitness i szkół walki. Wtedy wróciłem do rodzinnego miasta.
Codziennie rozmyślałem jak otworzyć to co widziałem w Stanach i choć szkic akademii rysował mi się w głowie, to jednak nie miałem pieniędzy, aby rozpocząć inwestycje.

Mimo to nie ustawałem w planowaniu. Był to pierwszy krok do stworzenia miejsca, które łączyło by ducha sztuk walki z treningiem pro-zdrowotnym. Pamiętam dobrze moje długie rozmowy z kolegą Pawłem na temat jak otworzyć u nas w Polsce profesjonalny klub fitness, który połączy w sobie to co było dla mnie inspiracją.
Postanowiłem więc pojechać do Londynu i tam zdobyć potrzebne pieniądze na rozwój akademii oraz udoskonalić swoją wizję. Podjąłem prace w jednym z Londyńskich fitness klubów blisko słynnej ulicy Oxford street. I tak codziennie praktykowałem metody treningowe z zakresu sztuk walki oraz fitness-u na populacji londyńskiej trenując kobiety z świata mody i biznesu oraz bankierów i developerów.

Klub, w którym pracowałem był powierzchniowo niewielki w porównaniu z siłowniami z Ameryki. Małe studio do zajęć przy muzyce, siłownia z sprzętem kardio, w piwnicach basen i Spa a na górze solarium. Nic szczególnego można by rzec, a jednak jeśli chodzi o ilość sprzedaży karnetów byliśmy drudzy z 67 klubów w Londynie. Klub miał bowiem coś co moim zdaniem było dla klientów ważniejsze od przestrzeni, przyjazną atmosferę. Wtedy odkryłem, że odpowiednia atmosfera w klubie fitness jest podstawą.

Dodatkowe studia podjęte w Londynie z zakresu sportu i rekreacji w znaczący sposób wzmocniły moją wiedzę i dały jeszcze inne spojrzenie na aktywność ruchową człowieka. Wtedy zrozumiałem również, że należy nie tylko połączyć profesjonalny trening sztuk walki i fitness w jednym miejscu. Nie zapominając również o odpowiedniej odnowie biologicznej i rehabilitacji. Tak, aby spektrum działania na człowieka było jak najszersze, jak najbardziej holistyczne. Ważne jest również, że poza odpowiednią aktywnością ruchową człowiek potrzebuje właściwego odżywiania. Przetestowałem na sobie większość diet dostępnych na rynku. Począwszy od diety białkowej, wegetariańskiej, skończywszy na profesjonalnych dietach kulturystów i zawodniczek fitness. Wiedza, którą zdobyłem pozwoliła wybrać z poszczególnych sposobów odżywiania najlepsze aspekty. Połączyłem to wszystko w jedną całość nazywając prawidłowym odżywianiem. Nie ukrywam, iż w tym procesie bardzo pomogła mi moja mama, która jest lekarzem neurologiem, a której hobby jest dietetyka.

Na koniec mojego pobytu w Londynie poznałem Egipcjanina, który poprosił mnie abym udoskonalił mu jego klub fitness w Egipcie. I tak wylądowałem w jednym z kairskich hoteli jako menadżer fitness. Doświadczenia z krajów arabskich tylko umocniły mnie w przekonaniu, iż łącząc profesjonalny trening z odpowiednia dietetyką i odnową psychosomatyczną jesteśmy w stanie uzyskać holistyczne – czyli kompleksowe podejście do zdrowia, sprawności i szczęścia człowieka.

Nie uważam, że odkryłem coś nowego gdyż już starożytni Grecy nauczali o holizmie człowieka propagując rozwój ciała, umysłu i ducha. Wiem natomiast, że Akademia Holistyczna jest miejscem gdzie można rozwijać i doskonalić nie tylko swoje ciało i umysł, ale jednocześnie dobrze się przy tym bawić. Niezwykłą atmosferę miejsca tworzą wszyscy obecni zarówno trenerzy jak i uczestnicy zajęć.

Pozdrawiam serdecznie!!!
Brunon Sokołowski

Lata

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram