Zadzwoń do nas: 
Czynne: 
Pn-Pt: 08:00–22:00
So: 10:00–18:00
Nd: 10:00–14:00

TERAPIA NA ROZEJŚCIE KRESY BIAŁEJ W OFERCIE GABINETU REHABILITACJI.

TERAPIA NA ROZEJŚCIE KRESY BIAŁEJ W OFERCIE GABINETU REHABILITACJI

Rozstęp mięśnia prostego brzucha/ Rozejście kresy białej

Mięsień prosty brzucha jest najbardziej zewnętrznie leżącym mięśniem na przedniej ścianie jamy brzusznej. Jego przyczep początkowy znajduje się na powierzchniach zewnętrznych chrząstek żebrowych V-VII oraz na wyrostku mieczykowatym i rozciąga się do gałęzi górnej kości łonowej oraz przedniej powierzchni spojenia łonowego. Mięsień prosty brzucha jest zamknięty w swoim położeniu dzięki pochewce. Pochewka składa się z dwóch blaszek: przedniej i tylnej. Blaszka przednia utworzona jest przez rozcięgno mięśnia skośnego zewnętrznego i wewnętrznego w górnej części, zaś w dolnej dodatkowego przez mięsień poprzeczny. Blaszkę tylną tworzą mięsień poprzeczny i część włókien mięśnia skośnego wewnętrznego. Połączenie obu blaszek następuje w miejscu zwanym kresą białą.
Kresa biała – linia biała, jest to splot kolagenowych włókien rozcięgien mięśni brzucha – skośnych i poprzecznych, ciągnący się przyśrodkowo od wyrostka mieczykowatego aż do spojenia łonowego. Nad kresą białą, skóra jest jaśniejsza, biaława – stąd też jej nazwa.
U kobiet ciężarnych skóra w tym miejscu jest ciemniejsza w wyniku pigmentacji.

Co to jest rozstęp mięśnia prostego brzucha?
Jest to rozejście lewej i prawej części mięśnia prostego brzucha. Najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży ale może wystąpić również u mężczyzn jak i dzieci. Należy wspomnieć, że rozejście u kobiet od 35 tygodnia ciąży jest fizjologiczne. Jeśli poszerzenie przestrzeni między brzegami mięśni prostych jest powyżej 2-2,5 cm wówczas mówimy o rozejściu kresy białej czy też rozstępie mięśni prostych brzucha. Rozstęp mięśnia prostego brzucha objawia się uwypukleniem w linii środkowej.
Z czego wynika zwiększone ryzyko rozstępu mięśnia prostego brzucha po ciąży?
Najczęstsze przyczyny zwiększonego ryzyka rozstępu mięśnia prostego brzucha po ciąży to: wiek rodzącej – powyżej 35 lat, ciąża mnoga, liczne ciąże, a także z nieprawidłowego treningu jak i zbyt wczesnego powrotu do intensywnej aktywności fizycznej.

Inne przyczyny rozstępu mięśni prostego brzucha:
• Otyłość
• Nadmierny kaszel
• Nieprawidłowo prowadzone ćwiczenia
• Nieprawidłowe podnoszenie ciężarów
• Obciążenie genetyczne
• Choroby przebiegające z wyniszczeniem i gromadzeniem się płynu w jamie brzusznej
Następstwa nieprawidłowej synergii w pracy mięśni brzucha.
W wyniku braku prawidłowej synergii w pracy mięśni brzucha pojawiają się zaburzenia ruchu, kontroli, oddechu. Wszystko to z kolei, może spowodować m.in.:
• bóle w odcinku lędźwiowym i obręczy, bóle w klatce piersiowej, kończynach górnych, w odcinku szyjnym oraz zaburzenia czucia w tych obszarach
• nietrzymanie moczu i trudności w oddawaniu moczu/kału
• zaburzenia oddychania
• dysfunkcje seksualne
• przepukliny
• obniżenie i wypadanie narządu rodnego

Rehabilitacja rozstępu mięśnia prostego brzucha.
Początkowo rehabilitacja może opierać się na technikach mających na celu znormalizowaniu mięśni, rozluźnienie przepony, pracy na kości łonowej, biodrowej. Rozstęp mięśnia prostego brzucha nie jest problemem tylko jednego mięśnia jest problemem globalnym, dlatego w terapii nie zapomina się o mięśniu skośnym brzucha, gruszkowatym, mięśniu zasłaniaczu wewnętrznym/zewnętrznym, wielodzielnym. Kolejnym krokiem w rehabilitacji jest terapia ruchem którą należy podzielić na 3 poziomy. W pierwszym poziomie opieramy się na kontroli motorycznej, w drugim poziomie zaczynamy pracować na sile i funkcji natomiast ostatni trzeci poziom to praca nad wytrzymałością i koordynacją. Techniką wspomagającą w rehabilitacji jest Kinesiotaping

Kontakt Fizjoterapeuta Kamila Romańczuk tel: 609 132 675

Lata

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram